четвртак, 17. децембар 2015.

Rijeka Drina

Drina nastaje u Šćepan polju od rijka Pive i Tare. Ova rijeka spaja tri države Crnu Goru, Srbiju i Republiku Srpsku ( BiH ). Rijeka je planinskog tipa, pa samim tim ima i veliki energetski potencijal. Silna ove rijke je ukorćena mnogim hidrocentralam, ali time nije uništena njena ljepota. Drina je najveća pritoka rijeke Save, a pravac njenog toka je od juga ka sjeveru. 

Kanjon Drine
Ljepota ove rijeke se ogleda u njenim kanjonima i jezerima ( koja su nastala vještačkim putem ). Kanjoni ove rijeke su skoro neprohodni, sa jako strim padinama. Najduži kanjon je od Žepe do Klotijevaca i dug je 24km. Jezera koja se nalaze na Drini su: Zvorničko jezero, Višegradska jezero, jezero Perućac itd. Takođe, na ovoj rijeci postoje mnoga kupališta. 

Tok rijeke Drine je dug 346 km, a veći gradovi kroz koje ova rijeka teče su: Foča, Goražde, Višegrad i Zvornik u Republici Srpskoj, Bajna Bašta i Loznica u Srbiji. Most o kome je pisao naš nobelovac Ivo Andrić se nalazi na rijeci Drini. Ova rjeka je taođe opjevana u raznim pjesmama. 

"Većim delom svoga toka reka Drina protiče kroz tesne gudure između strmih planina ili kroz duboke kanjone okomito odsečenih obala. Samo na nekoliko mesta rečnog toka njene se obale proširuju u otvorene doline i stvaraju, bilo na jednoj bilo na obe strane reke, župne, delimično ravne, delimično talasaste predele, podesne za obrađivanje i naselja. Takvo jedno proširenje nastaje i ovde, kod Višegrada, na mestu gde Drina izbija u naglom zavoju iz dubokog i uskog tesnaca koji stvaraju Butkove Stijene i Uzavničke planine. Zaokret koji tu pravi Drina neobično je oštar a planine sa obe strane tako su strme i toliko ublizu da izgledaju kao zatvoren masiv iz koga reka izvire pravo, kao iz mrkog zida. Ali tu se planine odjednom razmiču u nepravilan amfiteatar čiji promer na najširem mestu nije veći od petnaestak kilometara vazdušne linije."
Ivo Andrić
Na Drini ćuprija

Drina
Drina je vijekovima bila granica između država pa čak je dijelila i carstva. Dijelila je Zapadno i Istočno rimsko carstvo, Austrougarsku i Srbiju, a danas dijeli Republiku Srpsku ( BiH ) i Srbiju. Ova rijeka je ušla i u narodnu poslovicu "ko će krivu da ispravi Drinu". 

Ljudi su otkrili veliki turistički potencijal ove rijke, tako da se na njoj odvijau raznorazne aktivnosti. Najatrektivnije su rafting i splavarenje. Za sve ljbitelje ribolova ova rijeke obiluje različitim vrstama ribe.

Нема коментара:

Постави коментар